חדשות האתר

פרוייקט הרחבת אתר הסיכומים 2014 יוצא לדרך, ואנחנו צריכים את העזרה שלכם! לחצו כאן לפרטים

שימו לב שתיקנו כמה סיכומים שהיו חתוכים, תודה לגולשים הנאמנים שהעירו לנו על כך.

סקר

  • באיזה מקצוע הייתם רוצים לראות יותר סיכומים
  •  תנ"ך
  •  אנגלית
  •  ספרות
  •  היסטוריה
  • אנא בחר תשובה

רשימת תפוצה

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו!

  • אנא הכנס כתובת EMail תקינה

צורפת בהצלחה לרשימת התפוצה. תודה על שיתוף הפעולה!

חברתי

מערכת העצבים

מקצוע: ביולוגיה, כיתה: ט', מאת: לא ידוע, פורסם: 27/05/2008
הולכים לסרט? allmovies.co.il מרכז במקום אחד את כל ההקרנות בכל בתי הקולנוע!

סיכום קצר על מערכת העצבים המתאר סוגי מערכת העצבים ואת מבנה הנוירון

 
מערכת העצבים הינה מערכת המחברת את המוח עם חלקי הגוף ומאפשרת את הבקרה והתפעול של הגוף.

ללא מערכת העצבים חיים לא יכולים להתקיים במשמעותם הפיסיולוגית ואף לא במשמעותם הרוחנית. מערכת העצבים מקבלת את המידע מכל חושינו, מעבדת אותו ושולחת פקודות מתאימות לאיברי הגוף השונים, כגון בלוטות הפרשה, שרירים ועוד. היחידה הבודדת במערכת זו היא תא העצב האפור, הנקרא "נירון".
 
 
הנירון בנוי משלושה חלקים עיקריים:
 
1.                  חלק מרכזי שבו מועבד המידע המגיע אליו;
 
2.                  שלוחות קצרות, הנקראות "דנדריטים". הן מקבלות את המידע מתאים סמוכים ומעבירות אותו אל החלק המרכזי;
 
3.                  שלוחה מוליכה ארוכה, הנקראת "אקסון". האקסון מעביר את המידע מהחלק המרכזי אל התאים הסמוכים. האקסון עטוף במעטפת שומנים., הנקראת "מיאלין". תפקיד המעטפת לבודד את האקסון המעביר את המידע בזרם חשמלי.
 
 
מערכת העצבים מתחלקת למערכת העצבים המרכזית ולמערכת העצבים האוטונומית. העצבים ההיקפיים, המגיעים למקומות שונים בגוף, מסתעפים משתי המערכות האלו.
 
מערכת העצבים המרכזית כוללת את המוח שהוא מרכז הפיקוח והבקרה. מן המוח יוצאים תריסר "עצבי ראש", המופקדים על השמיעה, הראייה, תנועות שרירי הפנים, הלשון ושרירי הצוואר. חוט השדרה, שהוא המשכו של המוח המוארך ויוצא דרך "החור הגדול" שבקופסת הגולגולת, נמשך בתוך תעלה מיוחדת שבתוך חוליות עמוד השדרה. הוא מוקף בנוזל השדרה, שהוא "המשכו" של הנוזל הנמצא מסביב למוח ובתוך חדרי המוח. כן עטוף חוט השדרה באותן שלוש עטיפות מגן, המגוננות על המוח. בפתחים שבין החוליות יוצאים מחוט השדרה 32 זוגות עצבים. אורך חוט השדרה באדם מבוגר הוא כ 50 ס"מ. באדם מבוגר מסתיים חוט השדרה גבוה בהרבה מתחתיתו של עמוד השדרה, ולכן העצבים התחתונים של חוט השדרה עושים דרך ארוכה לצאתם החוצה מתוך עמוד השדרה.
 
 
בחתך לרוחבו של חוט השדרה הנראה כמו פרפר, נראים עצבים המגיעים לחלקו האחורי. עצבים אלה מעבירים את תחושת הכאב, חום, קור, מגע, ועוד, מהעור ומאיברי הגוף השונים. העצבים הקדמיים הם העצבים התנועתיים. המעבירים הודעה לשרירים ולבלוטות להתכווץ או להפריש. התחושות שמגיעים אל חוט השדרה מוצאות דרכן במסלולים עולים אל עבר המוח, שם יעובד המידע באופן סופי.
 
 
מערכת העצבים האוטונומית מכונה גם " מערכת העצבים העצמית". מרכזה של מערכת עצבים זאת נמצא בשני כבלים עצביים משני צדי חוליות עמוד בשדרה. מערכת עצבים אוטונומית מופקדת על ביצוע כל הפעולות הבלתי רצוניות שבגוף כגון פעימות הלב, פעולות הנשימה, העיכול והתכווצות המעיים. היא גם מפקדת על ביצוען של פעולות אלו, המתרחשות בגוף ללא שיתוף ההכרה וללא קשר לרצוננו.

מן התיאור הזה של שתי מערות העצבים שבגופנו, ניתן לראות שלמערכת העצבים המרכזית יש חשיבות רבה יותר ומשמעותי יותר בקשר עם המוח.
 
רוצים לקבל את הסיכומים לבגרות ישר לפייסבוק שלכם? עשו לנו לייק: