חדשות האתר

פרוייקט הרחבת אתר הסיכומים 2014 יוצא לדרך, ואנחנו צריכים את העזרה שלכם! לחצו כאן לפרטים

שימו לב שתיקנו כמה סיכומים שהיו חתוכים, תודה לגולשים הנאמנים שהעירו לנו על כך.

סקר

  • באיזה מקצוע הייתם רוצים לראות יותר סיכומים
  •  תנ"ך
  •  אנגלית
  •  ספרות
  •  היסטוריה
  • אנא בחר תשובה

רשימת תפוצה

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו!

  • אנא הכנס כתובת EMail תקינה

צורפת בהצלחה לרשימת התפוצה. תודה על שיתוף הפעולה!

חברתי

הגורמים לגלות ממלכת ישראל

מקצוע: תנ"ך, כיתה: י', מאת: אנונימי, פורסם: 27/04/2012
הולכים לסרט? allmovies.co.il מרכז במקום אחד את כל ההקרנות בכל בתי הקולנוע!

הגורמים לגלות ממלכת ישראל בספר מלכים א

 

התפיסה המקראית טוענת כי אדמת א"י קדושה ואפשר לשבת בה בהתאם להתנהגות המוסרית והדתית של העם. יש קשר מיידי בין ההצלחה במובן המוסרי-דתי לישיבה בארץ. כך נולד רעיון הגלות, רעיון שיטתי לאורך כל התנ"ך, החל מספר בראשית (גירוש מגן עדן של אדם וחווה ; קין שרצח את אבל גורש לנדודים – שום אדמה לא יכולה שהוא יישב עליה ; בסיפור המבול האנושות כולה חטאה ולכן לא היה לאן להוקיע אותם ולכן מחקו אותם מהעולם). בסיפור שלנו, כדי לשמוט את הקרקע לא מספיק שהחטאים יהיו דתיים. במבול, האנושות כולה נשמטה מהעולם בגלל חטאים מוסריים, למרות שלא הייתה לה ברית דתית עם ה'. ה' דורש בראש ובראשונה קיום מוסר בין אדם לאדם ולכן פרק כ"א בא – החטאים הדתיים הם המרכזיים בספר אך המוסר חשוב יותר – פרשת כרם נבות. כדי להראות כמה המוסר היה מושחת ואין אפשרות להשאיר אותו על כנו, אפילו השופטים שיתפו פעולה. חברה שהמוסר בה כה מושחת – אין לה זכות קיום בא"י. אם סיפור כרם נבות לא היה מתרחש, לא הייתה גלות. זהו עקרון החטא המצטבר הפועל בספר מלכים.

אלוהים הוא אל אוניברסאלי(האל של כולם) לעומת המונח אל טרנסצבנטלי (האל נמצא בכל מקום). העבודה שאלוהים משתמש בעם אחר כדי להעניש את בני ישראל מראה שהוא אל אוניברסאלי. זה מלמד שלעם ישראל יש אותו דין כמו שאר העמים. אם ה' שפט את האמורי שישב בארץ וגרם לו לגלות מהארץ, אז באותם אמות מידה הוא ישפוט את עם ישראל. אלוהים בוחר לשפוט את עם ישראל באותם אמות מידה, אך מעם ישראל יש לה' דרישה נוספת על רקע "ברית סיני", וזהו העניין הדתי.

אלוהים נוהג עם עם ישראל ההסתר פנים. זה הוא מצב בו האל לא מתגלה ונוצר נתק בינו לבין העם. גם אם בני ישראל ימשיכו לחטוא, אלוהים יישאר איתם, אך הוא נוהג בהסתר פנים – לא מתגלה והעם מרגיש שהוא נשכח, שאלוהים נטש אותו. המושג הסתר פנים אומר שזהו חלק מהענישה, אלוהים לא נטש את עם ישראל.

·       סיבה נוספת לגלות היא חדרת עבודת הבעל ע"י אחאב ואיזבל והפיכתם לרשמיים ולאומיים.

רוצים לקבל את הסיכומים לבגרות ישר לפייסבוק שלכם? עשו לנו לייק: