חדשות האתר

פרוייקט הרחבת אתר הסיכומים 2014 יוצא לדרך, ואנחנו צריכים את העזרה שלכם! לחצו כאן לפרטים

שימו לב שתיקנו כמה סיכומים שהיו חתוכים, תודה לגולשים הנאמנים שהעירו לנו על כך.

סקר

  • באיזה מקצוע הייתם רוצים לראות יותר סיכומים
  •  תנ"ך
  •  אנגלית
  •  ספרות
  •  היסטוריה
  • אנא בחר תשובה

רשימת תפוצה

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו!

  • אנא הכנס כתובת EMail תקינה

צורפת בהצלחה לרשימת התפוצה. תודה על שיתוף הפעולה!

חברתי

עלילות גלגמש

סיכום לבגרות
מקצוע: תנ"ך, כיתה: י"א, מאת: אנונימי, פורסם: 21/04/2012
הולכים לסרט? allmovies.co.il מרכז במקום אחד את כל ההקרנות בכל בתי הקולנוע!

השוואה בין עלילות גלגמש (לוח 11, שורות 1-204) לסיפור המקראי (בראשית ו,ז,ח,ט)

 

נקודות הדמיון

קריטריון

סיפור המבול המסופוטמי

סיפור המבול המקראי

ניצולים מהמבול

הניצולים הם אותנפישתים, בעה"ח, משפחתו ובעלי המלאכה. הוא מציל את בעלי המלאכה שבנו את הספינה, במטרה לשמר את המסורת התרבותית שהושגה עד דורו (לא מופיע אצל נוח).

הניצולים הם נוח, משפחתו בלבד ובעה"ח (מהבהמה הטהורה הראויה לקורבן הוא לקח 7 זוגות זכר ונקבה, מהבהמה הלא טהורה- זוג זכר ונקבה מעוף השמים- שבעה, ושבעה זוגות מהרמשים.

מבנה הספינה / התיבה

צורתה כצורת קובייה, מחולקת לעשרות תאים = קינים, בספינה 7 קומות והיא נאטמה בכופר (=זפת).

לתיבת נוח 3 קומות ("תחתים, שנים ושלישים תעשה") מחולקת לתאים(="קינים") וגם היא נאטמה בכופר: "עשה לך תיבת עצי גופר, קנים תעשה את התיבה, וכפרת אותה מבית ומחוץ בכופר"- ו' 14.

שליחת ציפורים

אותנפישתים שולח קודם את היונה, אח"כ את הסנונית ובסוף את העורב- רק העורב לא חזר. מכך הבין שיבשו  המים על הארץ (שורות 145-154).

נוח שולח קודם את העורב ואח"כ את היונה: היונה חוזרת ואח"כ נשלחת שוב והפעם חוזרת עם עלה של זית בפיה. בפעם השלישית היונה נשלחת ולא חוזרת. מכך הבין נוח שהמים קלו (ח' 7-12)

השחתה

בשני הסיפורים המבול משחית את היקום ואת כל החי עד יסוד.

סיום המבול על הר

בשני הסיפורים התיבה / הספינה נחה בסיום המבול על הר גבוה(ספינת אותנפישתים נחה  על הר  ניציר   (שורה 140) ותיבת נוח נחה על הר אררט (ח 4)

הקרבת קורבנות

לאחר היציאה מהספינה / תיבה, גיבורי המבול מקריבים קורבנות לאלים / לה'

האלים הריחו את הניחוח של המנחות שהעלה אותנפישתים ונקהלו סביב כמו זבובים כדי לקבל את מזונם (שורות 156-161).

 

אותנפישתים מקריב קורבנות כדי להשביע את רעבונם (האדם הוא משרתו של האלים).

נוח מקים מזבח לה', מקריב  מהבהמות הטהורות, שהיו בתיבה ומהעופות הטהורים (ח 20), וגם בסיפור המקראי נאמר "וירח ה' את ריח הניחוח" (ח 21).

נוח מקריב קורבנות לה' כדי להודות לו על שהציל אותו ואת בני משפחתו. ה' אינו זקוק לקורבן כמזונו.

הניצולים מבורכים ע"י האלים

לאחר שאֶאַ  מוכיח את אֶנְלִיל על שהביא את המבול, אנליל מתפייס ומזכה את אותנפישתים ואת אשתו בחיי נצח כאלים (כי הוא היה שותף לסודות האלים, דבר שמרחיק אותו מבני אדם רגילים). הוא מושיבם במקום המוצא של הנהרות, במרחקים, מעבר לעולמם של בני אנוש- שם הם מוקפים בים המוות ונותרים מבודדים מחברת אדם (שורות 197-204). 

נוח לא זכה לחיי נצח, אך הוא ובניו ונשותיהם מבורכים ב"פרו ורבו ומלאו את הארץ, ומוראכם וחתכם יהיה על כל חיית הארץ..." (ט 1-7). בנוסף, ה' מתיר להם לאכול מבעלי החיים.

המבול לא ישוב לעולם

האלים השונים כועסים על המבול ועל יוזם הרעיון (אנליל). אֶאַ מציע שלהבא, כדי לפתור את בעיית פיצוץ האוכלוסין- במקום מבול ישתמש בחיות טורפות, רעב או מחלות כדי לדלל את האוכלוסייה- אנליל לא מתנגד להצעה זו (שורות 185-193).

ה' כורת ברית עם  נוח ומשפחתו ובעלי החיים, ומבטיח  שהמבול  לא ישוב עוד, והקשת  תשמש  כאות הברית (ט 8-17).

 

 

נקודות השוני

התורה כנראה מכירה בסיפור המבול המסופוטמי אך היא מתאימה אותו לערכים שלה:

קריטריון

עלילות גלגמש

הסיפור המקראי

הסיבה להבאת המבול

בני האדם התרבו יתר על המידה. עפ"י גרסה אחת, הם עשו רעש רב, דבר שהפריע לאנליל (=אל הרוחות), לכן המבול הוא ניסיון לדלל את אוכלוסיית העולם (על סיבה זו לומדים מסוף הסיפור, מהצעת אא).

הבאת המבול מלמדת על אופיים האגואיסטי של האלים- הם משמידים את האנושות כי הופרעה מנוחתם.

סיבה מוסרית- האנושות חטאה- "כי מלאה הארץ חמס מפניהם...". המבול, הוא בגלל האדם, המשחית את הארץ: "וכל יצר מחשבות לבו רק רע כל היום".

 

לכן, האל מוצג כאלוהי צדק ומשפט.

גיבור המבול

אותנפישתים- ניצל מהמבול כי היה מקורב לאל אא ובן חסותו. כמו כן, אא הבין שרעיון המבול הוא שגוי כי באלים זקוקים לאדם שישרתם.

אותנפישתים אינו צדיק: הוא נעזר בבני עירו בהכנות לקראת המבול, אך לא משתף אותם בידע שיש לו על המבול.

נוח- ניצל מהמבול בגלל היותו הצדיק היחיד בדורותיו. הנימוק להצלה הוא מוסרי.

תפקיד גיבור המבול לאחר המבול

האלים היו צריכים את שירותיו של האדם, אא הבין זאת ולא רצה להכחיד את האנושות לחלוטין. ואכן, אחרי המבול אותנפישתים הקריב קורבנות לאלים שהיו רעבים מאוד והיו תלויים בקורבנות כמזונם. (בניגוד למקרא שהקורבנות לה' הם רק כדי להודות לו, וה' אינו זקוק לקורבן כמזונו).

ה' בחר דווקא בנוח הצדיק, כדי שצאצאיו בדורות הבאים יהיו מוסריים וצדיקים כמוהו. ה' מקווה שבאמצעותו תבנה בעתיד חברה טובה יותר.

שיטת הגמול

אא בסוף סיפור המבול מבקר את אנליל על העונש/הגמול הקיבוצי, ועל כך שבמבול מתו גם חפים מפשע שלא עשו חטא (שורות 179-185).

בסיפור המקראי לא ניתן להעלות ביקורת כזו כלפי ה': בפרק ו 12 נאמר- "השחית כל בשר את דרכו"- כלומר כולם חטאו, חוץ מנוח הצדיק, ולכן כולם היו ראויים לעונש- מכך נראה שאלוהים פועל לפי כללי הצדק: נותן שכר לצדיק  ולמשפחתו, ומעניש את החוטאים.

משך זמן המבול

6 ימים וביום השביעי הסתיים (שורות 127- 131).

40 יום ו-40 לילה (ז 12).

 

 

מסקנות

ישנם הבדלים בגישות / ערכים ותפישת האלוהות בשני הסיפורים:

o      בסיפור המסופוטמי ישנם אלים רבים, שהמניע לפעולתם הוא לא מוסרי-חינוכי, אלא העדפות אישיות, אינטרסים- כך לדוגמה אא מציל דווקא את אותנפישתים, כי הוא בן חסותו. בסיפור המקראי, לעומת זאת, ישנו אל אחד ויחיד אשר מנהיג את העולם עפ"י ערכים של משפט, צדק ומוסר- כך לדוגמה- הסיבה להבאת המבול והסיבה להצלתו של נוח.

o      בסיפור המסופוטמי האלים נתפשים כבעלי צרכים אנושיים, גשמיים, נלעגים:  בעת המבול האלים היו מבוהלים מאוד, התכווצו ככלבים, וברחו מרוב פחד אל שמי השמים. לאחר המבול הם רעבים ומתוארים כזבובים המתנפלים על הקורבנות.

אפילו האל הטוב, אא (אל החוכמה, עורמה ותחבולה) מציע לאותנפישתים לשקר לבני עירו לכשישאלו אותו על הסיבה לבניית הספינה. כמו כן, בדרכי עורמה מגלה את סוד האלים לבן חסותו, אותנפישתים, ובכך מועל בשבועתם הסודית של האלים.

בסיפור המקראי, לעומת זאת, האל הוא אל מופשט, אין לו צרכים, לכן מטרת הקורבנות היא להודות לו, ולא לספק את רעבונו כמו במיתוס, כמו כן הקורבנות הם צורך של האדם המקריב לבטא את יחסו לאל.

כמו כן, ה' מתגלה ברמתו המוסרית הגבוהה. הוא חף מתככים, שקרים ועורמה.

 

משמעות

לפי המחקר, הסיפור המסופוטמי מוקדם יותר מהסיפור המקראי. לכן, מנקודות הדמיון בין הסיפורים ניתן לשער מספר השערות. אפשר שאירוע כגון זה התרחש באיזור ונדד מתרבות לתרבות ואפשר שהדמיון מצביע על קשר תרבותי. כמו כן, אפשר שמקור תרבותנו נמצא במסופוטמיה. 

רוצים לקבל את הסיכומים לבגרות ישר לפייסבוק שלכם? עשו לנו לייק: