חדשות האתר

פרוייקט הרחבת אתר הסיכומים 2014 יוצא לדרך, ואנחנו צריכים את העזרה שלכם! לחצו כאן לפרטים

שימו לב שתיקנו כמה סיכומים שהיו חתוכים, תודה לגולשים הנאמנים שהעירו לנו על כך.

סקר

  • באיזה מקצוע הייתם רוצים לראות יותר סיכומים
  •  תנ"ך
  •  אנגלית
  •  ספרות
  •  היסטוריה
  • אנא בחר תשובה

רשימת תפוצה

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו!

  • אנא הכנס כתובת EMail תקינה

צורפת בהצלחה לרשימת התפוצה. תודה על שיתוף הפעולה!

חברתי

מערכת הנשימה

מקצוע: ביולוגיה, כיתה: י', מאת: פטריסיה, פורסם: 01/06/2008
הולכים לסרט? allmovies.co.il מרכז במקום אחד את כל ההקרנות בכל בתי הקולנוע!

סיכום על חלקי מערכת הנשימה, תהליך חילוף הגזים, דיפוזיה, זיהום אוויר, פעולות הנשימה ואוורור ריאתי

חלקי מערכת הנשימה

 

1)אף-האף בנוי מאיברים חיצונים ומאיברים פנימיים.החלק החיצוני כולל את הנחיריים ועצם האף.והחלק הפנימי כולל את מערות האף.מערות האף בנוי מצינורות רבים ותפקידיו הם:

 

א-סינון אויר-האויר מכיל גורמים מזהמים כמו חיידקים,עשן ועוד.גורמים אלו יכולים לפגוע בריאות שלנו לכן אסור שיכנסו לגופינו.לסינון האויר יש שני מרכיבים שמסייעים:ריסים שלוכדות את המזהמים  ותאים שמפרישים ריר שמכיל חומרים קוטלי חיידקים וכך הם מסולקים מהגוף.

 

ב-חימום אויר-האויר שנכנס לגוף הוא בעל טמפרטורת הסביבה.בתוך גופינו הטמפטורה היא 37 מעלות ולכן הטמפרטורת האויר אינה תואמת.כאשר האויר עובר דרך מערות האף הוא מתחמם ומתאים לטמפרטורת הגוף.

 

ג-הוספת לחות לאויר-האויר באטמוספירה יבש וכאשר הוא מגיע לריאות הוא חייב להיות לח לצורך תהליך חילוף הגזים המתקיים בסביבה לחה.המעבר של האויר במערות האף גורם להוספת לחות לאויר.

 

2)גרון-בו מצויים מיתרי הקול הקרוי "קופסית הקול(הגרון)".מדובר בשני קיפולים של רקמה שנמצאת מעל קנה הנשימה.כאשר אויר עובר דרך הקפלים הוא מרעיד אותם וכך אנו מפיקים קולות.סוג הצלילים תלוי באורך מיתרי הקול,בעובי ועד.השינוי בעובי ובאורך של המיתרים מתאפשר בגלל נוכחות של שרירים המחוברים לסחוסים.תזוזתם מותחת את מיתרי הקול או מרפים וכך מתקבלים הצלילים השונים.

 

3)קנה הנשימה-האויר עובר מהגרון אל קנה הנשימה.בקצה הגרון ישנם 2 פתחים:

 

א-קנה הנשימה למעבר אויר

 

ב-וושט למעבר מזון.

 

בקצה הוושט והקנה נמצא מכסה הנקרא אפיגלוטיס,כאשר אנו אוכלים הוא מכסה את הקנה וכשאנו נושמים או מדברים הוא מכסה את הוושט.על מנת לאפשר נשימה תקינה לקנה יש מבנה הבנוי מטבעות של סחוס הגורם למבנה יציב של הקנה.חלקו הפנימי של הקנה מכיל ריסים ותאים שמפרישים ריר כדי למנוע ממזהמים להכנס לריאות.

 

4)סימפונות-בקצה הקנה ישנה התפצלות לשני צינורות הנקראים סימפונות.כל סימפון מוביל אויר לכיוון אחת הריאות.הסימפונות מתחילות להתפצל בתוך הריאות עד שמתקבלים צינורות דקים.

 

5)ריאות- בגופינו יש שתי ריאות שבתוכן מתבצע תהליך חילוף הגזים עם האויר.במהלך תהליך זה,הריאות קולטות חמצן ופולטות פחמן דו חמצני.חילוף הגזים מתבצע בתוך נאדיות הריאה הבנויות בצורת שקיקים הנמצאות בקצה הצינורות הדקים של הסימפונות.כאשר כל ריאה היא אוסף של 300 מיליון נאדיות הריאה.

 

תהליך חילוף הגזים:

 

א-חמצן מגיע מהאויר,עובר דרך חלקי מערכת הנשימה עד לנאדיות הריאה,עובר בדיפוזיה(פעפוע)מנאדית הריאה לכלי הדם ובעזר מערכת הדם החמצן עובר לתאים.

 

ב-פחמן דו חמצני נפלט מהתאים,מועבר דרך מערכת הדם לריאות,בנאדית הריאה הפחמן דו חמצני דובר בדיפוזיה מכלי הדם לתוך הנאדית ומשם דרך חלקי מערכת הנשימה והחוצה מהגוף.

 

 

 

מהו דיפוזיה?

 

דיפוזיה זהו תהליך בגוף שמעביר דבר מריכוז גבוה לריכוז נמוך.בחומר שאנו לומדים החמצן והפחמן דו חמצני עוברים בתהליך של דיפוזה מריכוז גבוה לנמוך.

 

ריכוז החמצן בנאדית הריאה הוא גבוה וכשהוא עובר למערכת הדם ריכוזו יורד על ידי תהליך של דיפוזיה.ריכוזו של הפחמן דו חמצני הוא גבוה במערכת הדם וכשהוא עובר לנאדית הריאה ריכוזו נמוך על ידי תהליך זה.

 

 

 

זיהום אויר

 

האויר כיום הוא מזוהם בשל שתי קבוצות עיקריות:

 

1)מזהמים ביולוגים-חיידקים ווירוסים.מחלות נגרמות כאשר יש ריכוז גבוה של מזהמים אלו בסביבה או כאשר המערכת החיסונית המגנה על הגוף היא חלשה.

 

2)מזהמים לא ביולוגים-דלק המכוניות ומפעלי תעשייה ותחנות כוח שמשחררים לאויר פיח,עשן וגזים רעילים.אחד הגזים הרעילים ביותר הוא חד תחמוצת הפחמן שהוא רעיל מאוד וכאשר הוא הכנס לגוף הוא מפריע להמוגלובין להוביל את החמצן ובהמשך גורם לחנק.

 

 

 

פעולות הנשימה

 

תהליך הנשימה מתבצע על ידי שני תהליכים:

 

1)שאיפה-בתהליך זה אנו מכניסים אויר,חלל בית החזה והריאות גדל כתוצאה מהתכווצות של שני שרירים:

 

א-שריר הסרעפת מתכווץ והופך מצורה רגילה(כיפה)לצורה ישרה.כתוצאה מכך הוא יורד כלפי מטה ומפנה מקום בחלל בית החזה.

 

ב-השרירים שבים צלעות בית החזה,כאשר הם מתכווצים הם מושכים אחריהם את צלעות בית החזה שמחוברות לקרום הצדר החיצוני והפנימי המחובר לריאות וכך הם נמשכים כלפי מעלה  ונפח הריאות גדל.

 

הלחץ בפנים קטן והאויר נכנס לתוך הריאות.

 

2)נשיפה-יציאת אויר,חלל בית החזה והריאות חוזר לגודלו הרגיל מכיוון שהסרעפת ושרירי בית החזה עוברים הרפיה ואינם מכווצים:

 

א-סרעפת-מכיוון שהיא לא מכווצת היא חוזרת למצב של כיפה ומקטינה את חלל בית החזה.

 

ב-שרירי בית החזה עוברות הרפיה,הצלעות חוזרות למקומן,כמו כן גם קרום הצדר החיצוני והפנימי והריאות חוזרות למקומן וחלל הריאה קטן.

 

הלחץ בפנים גדול והאויר יוצא מהריאות.

 

 

 

שיעור האוורור הריאתי

 

אוורור ריאתי הוא כמות אויר הנכנסת לריאות במשך דקה.המחושבת כך:כמות האויר הנכנסת בשאיפה אחת כפול קצב הנשימה במשך דקה.לדוגמה:אדם הנמצא במנוחה מכניס בשאיפה אחת נפח אויר של 500 מי"ל(0.5 ליטר),והוא נושם 14 נשימות בדקה.האוורור הריאתי באדם זה הוא 14X500=7000מי"ל כלומר 7 ליטרים אויר לדקה.האוורור הריאתי הקבע על ידי מרכז בקרת הנשימה במוח המשנה את האוורור הריאתי משלושה גורמים:

 

א-עליה בריכוז פחמן דו חמצני בגוף

 

ב-ירידה ברכוז חמצן

 

ג-עליה בחומציות

 

 

 

שינויים בקצב האוורור

 

קצב האוורור משתנה כאשר הגוף נמצא במצבים שונים:

 

1)פעילות גופנית-קצב חילוץ החומרים בתאים גבוה,נפלט פחמן דו חמצני רב,רמת הפחמן דו חמצני בדם עולה,מרכז הנשימה גורם להגברת קצב האוורור ויש אספקת חמצן מרובה.

 

2)בזמן הנשמה מפה לפה-כאשר אדם מאבד את הכרתו ואינו נושם.צריך לעשות הנשמה מפה לפה ולתהליך זה שתי מטרות חשובות:

 

א-בהנשמה יש אספקה של אויר לריאותיו של האדם המחוסר הכרה.

 

ב-האדם שמנשים מכניס לגופו של האדם שמחוסר הכרה אויר ובו הרבה פחמן דו חמצני,העליה בפחמן דו חמצני נקלט על ידי מרכז הנשימה במוח של האדם המחוסר הכרה ונגרמת הגברה של קצה הנשימה שלו.

 

3)אוורור יתר-זהו מצב בו יש נשימה עמוקה למשך זמן מסוים.מצד אחד זה גורם להכנסה הרבה אויר ולכן יש עליה בריכוז החמצן בגוף.ומצד שני היות ואנו מוציאים בנשיפה הרבה אויר,אנו למעשה מוציאים הרבה פחמן דו חמצני ולכן ריכוז הפחמן דו חמצני בדם יורד.וזה גורם לעליה בחמצן הגורים לירידת קצב האוורור שעלול אפילו לגרום לעילפון.במקרה זה אדם מומלץ לנשום לתוך שקית אטומה מכיוון שבשקית יש ריכוז פחמן דו חמצני וזה יביא להגברת קצב האוורור.

 
 
רוצים לקבל את הסיכומים לבגרות ישר לפייסבוק שלכם? עשו לנו לייק: