חדשות האתר

פרוייקט הרחבת אתר הסיכומים 2014 יוצא לדרך, ואנחנו צריכים את העזרה שלכם! לחצו כאן לפרטים

שימו לב שתיקנו כמה סיכומים שהיו חתוכים, תודה לגולשים הנאמנים שהעירו לנו על כך.

סקר

  • באיזה מקצוע הייתם רוצים לראות יותר סיכומים
  •  תנ"ך
  •  אנגלית
  •  ספרות
  •  היסטוריה
  • אנא בחר תשובה

רשימת תפוצה

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו!

  • אנא הכנס כתובת EMail תקינה

צורפת בהצלחה לרשימת התפוצה. תודה על שיתוף הפעולה!

חברתי

המוח

מקצוע: ביולוגיה, כיתה: ט', מאת: לא ידוע, פורסם: 30/11/-0001
הולכים לסרט? allmovies.co.il מרכז במקום אחד את כל ההקרנות בכל בתי הקולנוע!

סיכום קצר על המוח המתאר את מבנה המוח, רפלקסים, תפקיד המוח ועוד

המוח הינו רקמת תאי העצב (חומר אפור) וסיבי עצב (חומר לבן), הנמצאת בקופסה הגרמית של הגולגולת ושולטת על מערכת העצבים בגוף.
 

המוח וחוט השדרה היורד אל בין החוליות הם המערכת העצבים המרכזית של האדם. איבר המוח הוא איבר שדרכו אנו מכירים את העולם הסובב אותנו, איבר המאפשר לנו לחלום, לחשוב, ליזום החלטות מסובכות וכד'.

 
המוח הוא האיבר הגבוה ביותר באדם.
 
המוח מתפתח בעובר מצינור עור הגב של הרקמה העוברית: החלק הקדמי של הצינור הופך למוח והחלק האחורי, המוארך יוצר את חוט השדרה. בתוך הצינור עוברת תעלה, המכילה את נוזל השדרה. התעלה מתרחבת בתוך המוח לשני חדרים צדדיים ולחדר שלישי ורביעי, ושוב נעשית צרה לכל אורכו של חוט השדרה. נוזל עמוד השדרה נמצא סביב המוח, בחדרי המוח ובתעלת חוט השדרה, והוא מכיל מלחים, חלבון וסוכר. באדם בריא, הנוזל בהיר וצלול. באדם שחלה בדלקת המוח, ריכוז החלבון בתוכו עולה והוא נראה עכור.
 
משקל המוח באדם מבוגר הוא כ - 1.4 ק"ג. תא היסוד של המוח הוא העצב או "הנירון". במוח יותר מ 10 מיליארד תאי עצב ועוד כ 20 מיליארד תאי משען שתפקידם לסייע לתאי העצב באספקת מזון, במתן תמיכה וכד'. באזור הקרוב לגולגולת נמצאים כמעט כל החלקים המרכזיים של תאי העצב מסודרים שורות שורות ושכבות שכבות. אזור זה נקרא קליפת המוח ועל צבעו הוא נקרא ה"חומר האפור". גופי התא האלה שולחים אקסונים ארוכים אל עבר מרכז המוח. האקסונים עטופים בשכבת בידוד הכרוכה סביבם ומקורה בתאי משען. שכבת הבידוד עשויה רובה משומנים ובצעה לבן, לכם קרוי מרכז המוח "החומר הלבן".
  
המוח אחראי לשורה ארוכה וחשובה של תהליכים המתרחשים בגוף, ולמעשה נהוג לראותו כמרכז הבקרה והניטור של הגוף. פעילויות המוח כוללות את תהליכי החשיבה, הזיכרון והלמידה, והוא מפקח על מנגנוני הוויסות הפנימי של הגוף ועל תהליכי בנייה, התחדשות ושיקום בו, מנתח ומפרש גירויים חושיים שונים (ראיה, שמיעה, מישוש ועוד), מפעיל את המערכות השונות בגוף (לב-ראיה, עיכול וכו'), ויוצר את הרגשות והתחושות השונות.
 
לרוב כאשר אנו אומרים את המילה "מוח" אנו מתכוונים למוח לגדול. אך מערכת העצבים המרכזית מורכבת מחמישה חלקים ("מוחות" שונים זה מזה בצורה, בתפקוד ובמבנה. החלקים הם: המוח הגדול, מוח ביניים, המוחון (המוח הקטן), גזע המוח ומוח השדרה (הקרוי גם - חוט השדרה). מוח השדרה אחראי על הרפלקסים והתגובות הראשוניות. הוא אוסף את המידע מעצבי השדרה ומווסת את תפקודם של אחדים מהאיברים הפנימיים בגוף. גזע המוח מאפשר תפקוד פיסיולוגי בסיסי ומפקח על פעולת הלב והראיות. המוחון אחראי לתיאום קלטים ולהצלבתם, ז"א הפיכתם למסרים אחידים המועברים הלאה. מוח ביניים משמש כתחנת מעבר ראשית בדרך אל מוח הגדול, והוא אחראי לתפקודי ה"שעון הביולוגי" והראייה, ולפיקוח על הבלוטות שבגוף. המוח הגדול הוא המוח המרכזי והמורכב ביותר, והוא אחראי על תהליכי החשיבה, הפעלת שרירים רצונית, חושים ועיבוד אותות, למידה, דיבור ועוד.
 
 
מוח השדרה: רפלקסים ותגובות ראשוניות
 
מוח השדרה הוא צרור עבה של סיבי עצב היוצא מגזע המוח שבגולגולת ועובר דרך שורה של חללים בחוליות עמוד השדרה, עד קצהו. תעלת מוח השדרה מוקפת בשלושה קרומי מגן, בתוכם נוזל המוח, שתפקידו כפול: ספיגת זעזועים ואספקת חומרי תזונה לעצבים. הנוזל מכיל גם תאים חיסוניים להגנה מפני זיהומים. סיבי העצב של מוח השדרה עטופים במיילין, חומר שומני-חלבוני המעניק להם הגנה נוספת ומחיש את פעילותם.
 
מוח השדרה הוא איבר העיבוד הראשוני בתהליך העברת האותות והמידע בגוף. הוא מורכב מארבעה חלקים, שכל אחד מהם אחראי לאיזור אחר של הגוף צוואר, חזה, מותניים ועצה. כל חלק אוסף את המידע הנקלט מעצבי השדרה השונים שמסתעפים על כל חלקי הגוף. מוח השדרה מעבד את המידע ברמה הראשונית, ולעתים מורה לגוף כיצד להגיב על גירויים שונים עוד בטרם עברו אלה עיבוד במוח הגדול. זאת אומרת מנגנוני הרפלקס מופעלים על ידי מוח השדרה. בנוסף אחראי מוח השדרה להפעלה ולוויסות של האיברים הפנימיים בגוף.
 
מוח השדרה מתקשר עם גזע המוח ומשם הלאה אל חלקים אחרים של מוח הגולגולת.
  
גזע המוח: תפקוד פיסיולוגי בסיסי
 
גזע המוח מורכב משלושה חלקים, האחראים לתפקודים בסיסיים ומרכזיים של הגוף. המוח התיכון משמש כתחנת מעבר חשובה בתהליכי עיבוד הראייה והשמיעה, ומפקח על עצבי העירנות והשינה. החלק השני הוא הגשר , והשלישי הוא המוח המוארך. חלק זה כולל בתוכו את מרכזי הוויסות והבקרה של מערכת הלב והדם ושל מערכת הנשימה, ומפקח את הגשר הסדירה והתקינה של מערכות אלה. לפעמים מכנים את הגשר והמוח המוארך, במשותף, בשם "מוח אחורי".
 
רוב סיבי העצב של מוח השדרה מתקשרים אל שאר חלקי המוח דרך גזע המוח. תוך כדי כך חוצים המסלולים העצביים הראשיים זה את דרכו של זה, כך שהעצבים העומדים בקשר עם צד ימין של הגוף מקושרים לצד השמאלי של המוח הגדול, ולהפך.
 
מכיוון שגזע המוח הוא "תחנת הממסר" הראשית של מערכת העצבים המרכזית, הפסקה בלתי הפיכה של פעולתו נחשבת כיום תנאי הכרחי ומספיק לקביעת מוות, מבחינה רפואית, משפטית ומוסרית.
 
 
המוחון (המוח הקטן): תיאום קלטים
 
המוחון, המכונה גם "המוח הקטן", משמש לתיאום קלטים ממערכת השמיעה והראייה, ואחראי ליציבות (שיווי המשקל) הגוף ולתיאום התנועות. המוח הקטן מצליב את המסרים הנקלטים מעצבי הראייה והשמיעה, ומתאם אותם כמסרים אחידים ורציפים. באותה מידה הוא מתאם המוחון את ההוראות המגיעות מהמוח הגדול.
 
המוח הקטן נמצא בעורף, מתחת למוח הגדול ומאחורי גזע המוח. גם הוא מורכב משני חצאי כדור, שבין שניהם מגזרת ה"תועלת".
 
 
מוח ביניים: תיאום והפרשות הורמונים
 
בניגוד לחלקי המוח שהוזכרו עד כה, מוח ביניים משמש בין היתר גם לתהליכים "רגשיים" שונים, ולא רק לתהליכים פסיכולוגיים שיש להם ביטוי מוחשי. מוח ביניים נחלק לארבעה חלקים עיקריים: בלוטת האצטרובל, המנהלת את השעון הביולוגי של הגוף. הרמה, שתפקידה העיקרי הוא ניתוב קליטים חושיים ומוטוריים על החלקים המתאימים של קליפת המוח. התת-רמה היא אחד המרכיבים החשובים ביותר של מערכת ההפרשה הפנימית (המערכת האנדוקרינית), ומנהלת תפקודים גופניים חשובים כמו רעב, צמא, יצר מיני, ויסות טמפרטורה וכו'. יותרת המוח גם היא מרכיב חשוב של מערכת ההפרשה הפנימית, בה מיוצרים הורמונים רבים, והיא מפקחת על פעילותן של בלוטות אחרות במערכת האנדוקרינית.
 
עקב מבנה של מוח הביניים המורכב מן ארבעת החלקים, אי אפשר לראות אותו ב"איבר" בעל תפקוד מוגדר כלשהו, אלא כאוסף של איברים שונים ונפרדים, ששוכנים זה בקרבת זה בחלל הגולגולת.
 
 
 
המוח הגדול
 
המוח הגדול מהווה את עיקר המסה של מוח האדם. הוא נמצא בתוך הגולגולת העצם העבה המגינה עליו מכל צדדיו, מלבד הפתחים המשמשים למעבר סיבי עצבים אליו וממנו. בין הגולגולת לבין המוח מצויים כמה קרמים (הנקראים "קרומי המוח") וביניהם נוזל "נוזל המוח" המשמש כבולם זעזועים ומונע פגיעות וחבלות במוח עצמו. משקלו הממוצע של המוח בגברים כ 1,380 גרם, ובנשים כ 1,250 גרם כשני אחוזים מכלל אספקת הדם של הגוף. המוח הגדול מכיל כ 70 אחוזים מתאי העצב של הגוף.
 
המוח הגדול נראה ככדור פחוס ולו שני חלקים שווים בגודלם, חצאי הכדור. הוא בעל שקעים וחריצים רבים, דבר המגדיל משמעותית את שטח הפנים שלו.
 
כל חצי כדור נחלק לשני חלקים עיקריים החלק הלבן והחלק האפור, על פי צבע הרקמות בדגימות מוח מתה. החלק האפור הוא קליפת המוח, ובו מתנהל עיקר הפעילות המוחית. החומר הלבן של המוח מקבל את צבעו מן המיילין העוטף את תאי העצב שלו. הוא משמש תושבת לחומר האפור, ומכיל את סיבי העצב המקשרים בין אזורי הקליפה השונים לבין עצמם, והיוצאים מהם לחלקי המוח האחרים ולשאר הגוף. בין שני חצאי הכדור מגשר כפיס המוח ובו עוברים סיבי העצב המקשרים בין אונות מקבילות בשני החלקים.
 
 
כל אחת המצאי הכדור בנוי מאונות. האונה המצחית היא הגדולה ביותר. תפקידה כמרכז מוטורי של המוח, היא שולטת בתנועות הרצוניות של הראש, הגפיים והגו. חלק מאונה זו נקרא איזור ברוקה והוא אחראי לתנועות היוצרות דיבור. האונה הקודקודית מקבלת תחושות מחלקי הגוף השונים ומווסתת את תגובותיהם, במתואם עם האונה המצחית. האונה הצדעית או הרקתית, היא מרכז ההרחה, השמיעה והזיכרון. האונה העורפית היא מרכז הראייה. האונה האמצעית מצויה בבסיס המוח הגדול. מלבד זאת, יש המזהים את האונה הגובלתית המהווה למעשה אוסף של חלקים משאר האונות, ששולט בתגובותיו האוטונומית של הגוף. אחד החלקים החשובים היותר במערכת הגובלתית היא "קרן האמון" שממלא תפקיד חשוב בקישור המוח הגדול עם הרמה והתת-רמה.
 
כאמור, המוח מחולק לחצי כדור ימני ולחצי כדור משאלי. מרכז הדיבור והתקשורת, במעט בכל האנשים הימניים, נמצא דווקא בחלק השמאלי. גם ב- 70% מאיטרי יד ימינם נמצא מרכז התקשורת בחצי הכדור השמאלי, ורק ב 30% מהאיטרים הוא נמצא בחצי הכדור הימני. חצי הכדור הימני, לעומת זאת, אחראי על תקשורת לא מילולית, ציור, מוסיקה ותפיסת המרחב.
 
מכל האמור כאן, ניתן לראות כי המוח "מנהל" תפקודי החיים הפנימיים של הגוף ומעצב תגובותיו של הגוף לסביבתו.

 

רוצים לקבל את הסיכומים לבגרות ישר לפייסבוק שלכם? עשו לנו לייק: